Zlato Bunjevačkog kola u Beogradu

"BUNJEVAČKO KOLO" - SOMBOR

Zlato Bunjevačkog kola u Beogradu

 DSCF3021

   U četvrtak, 13. marta u  galerijskom prostoru Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Srbije svečano je otvorena izložba  slamarski umitnički slika Zlato Bunjevačkog kola.

   Svojim prisustvom svečanost otvaranja izložbe uveličali su i ambasador Madžarske gospodin Oskar Nikovic, Slađana Pavlović isprid delegacije Evropske unije u Republiki Srbiji, ko i brojni pridstavnici medija i novinski kuća (Politika, Večernje novosti, Magazin Liza, a upriličeno je i direktno uključenje u Radio 202).      

   Prigodnim ričima, izložbu je otvorila direktorica Zavoda Marina Lukić Cvetić, istoričar umitnosti koja je i pripravila prateći katalog ove izložbe.

   „Somborske slamarke su izložile svoje najsjajnije „Bunjevačko zlato“, pa ih sa pravom možemo nazvati pletisankama iz pesme „Među javom i med snom“; uostalom i Laza Kostić je dvanaest godina bio Somborac, i ništa nije slučajno...“ divanila je između ostalog, Marina Lukić Cvetić.

   Isprid Bunjevačkog kola, domaćine i goste galerije pozdravio je počasni pridsidnik kola mr Đuro Bošnjak. U svojem izlaganju, on je pristavio Bunjevce i Bunjevačko kolo a potom i specifičnu slamarsku umitnost.

   „Brojni somborski slikari počev od Konjovića pa sve do Save Stojkova imali su na svojim slikama motive žita, krstina i slame, a naše bunjevačke umitnice su se ovim velikim slikarskim imenima revanširale jel su  motiv s njevi slika iskoristile ko osnovni materijal za izradu umitnički slika na kojima prikazuju sav raskoš bačke ravnici i života u njoj.

   Somborski Bunjevci su se Beograđanima pridstavili i kroz svoju lipu nošnju, svilu, tamburaške pisme u izvđenju TS „Đuvegije“ i lipi sopran Zorane Iđuški, a prigodne tekstove  i lipe stihove govorili su Cecilija Tomić, Antun Petrović i Ružica Parčetić.

   Izložbu „Zlato Bunjevačkog kola“ Beograđani i svi positioci Galerije Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Srbije moće viditi tokom dvi nedilje, tačnije do 27. marta ove godine.

   Ružica Parčetić   

 

 

Kliknite na fotografiju da biste je uvećali